Nervepirrende og uafrystelig psykologisk thriller til fans af Stephen King og Ruth Ware - og alle, der følger Netflix-serien Stranger Things.

 

Det startede som en vandrehistorie. En uhyggelig legende om Skyggemanden, som børnene skræmte hinanden med. Men for Sadie og hendes venner blev historien en besættelse - og skyggerne i mørket blev alt for virkelige.

 

Mange år senere er Sadies teenagedatter Amber anklaget for mord, og hendes retssag chokerer hele landet: Hvordan kan sådan en ung pige begå så voldsom en forbrydelse? Det virker som om hemmelighederne fra Sadies fortid har indhentet hendes datter. Og nu vil den forfærdelig sandhed om hvad der skete dengang måske endelig komme frem i dagens lys.

 

Romanen er inspireret af den virkelige retssag om 'The Slender Man Stabbing'; en hårrejsende sag, hvor to unge piger forsøgte at slå en tredje pige ihjel, fordi den mystiske 'Slender Man' angiveligt bad dem om det. Se også HBOs dokumentar om sagen Beware the Slenderman.

Show more