Saga rodu Whiteoaków 16 -  Stulecie Jalny

Saga rodu Whiteoaków 16 - Stulecie Jalny

Description of book

Klasyk sprzedany w 11 milionach egzemplarzy!
Jak Whiteoakowie będą świętować stulecie powstania Jalny? Czy uda się zażegnać kryzysy w związkach młodego pokolenia? Boże Narodzenie 1953 r. ma być okazją do uczczenia okrągłej rocznicy założenia Jalny. Niestety przygotowania do uroczystości zakłócają problemy narzeczonych Adeliny i Filipa, jak i skazany na porażkę związek Wakefielda. Nawet Finch i jego żona nie mogą cieszyć się oczekiwaniem na narodziny potomka – Sara nie potrafi dojść do porozumienia z Dennisem. Czy przyjazd do Jalny świeżo upieczonej żony Fitzturgisa nie pogorszy napiętej sytuacji? Jest to 16 część ,,Rodziny Whiteoaków", można ją uznać za oddzielną historię lub czytać bez zachowania kolejności sagi. Lektura spodoba się miłośnikom przepełnionych emocjami powieści obyczajowych, gdzie fikcja literacka zgrabnie łączy się z tłem historycznym.

,,Rodzina Whiteoaków\" - 16-tomowa saga o losach pierwszych osadników w Ameryce Północnej, którzy porzucili bezpieczne i wygodne życie w Indiach, by osiedlić się w posiadłości Jalna na południu Kanady. Akcja sagi rozgrywa się na przestrzeni stu lat, ten pełen przygód cykl powieści bywa porównywany do kultowej ,,Sagi rodu Forsyte’ów\" Johna Galsworthy’ego. Pierwsza część cyklu ,,Budowa Jalny" zdobyła nagrodę Atlantic Prize Novel, kolejne jego tomy powstawały stopniowo, choć nie zawsze w kolejności chronologicznej.

Mazo de la Roche, właśc. Mazo Louise Roche (ur. 15 stycznia 1879 r. w Newmarket - zm. 12 lipca 1961 r. w Toronto) - jedna z najbardziej poczytnych kanadyjskich pisarek, autorka 23 powieści, 50 opowiadań i 13 sztuk teatralnych. Ojciec Mazo był komiwojażerem, więc jej rodzina 17 razy zmieniała miejsce zamieszkania. De la Roche kształciła się w szkołach nieopodal Toronto, przez większą część życia mieszkała na farmie. Zadebiutowała w 1902 r. opowiadaniem w ,,Munsey’s Magazine", ale karierę rozpoczęła po śmierci ojca powieściami ,,Opętanie" (1923) i ,,Rozkosz" (1926). Za największe dzieło pisarki uznaje się (sprzedaną w 11 milionach egzemplarzy) 16-tomową sagę pt. ,,Rodzina Whiteoaków", opowiadającą o stu latach życia arystokratycznego rodu.