Copertina del libro per Pielęgniarka - Historia zbrodni, które wstrząsnęły Skandynawią

Pielęgniarka - Historia zbrodni, które wstrząsnęły Skandynawią

Descrizione del libro

True crime, które stało się hitem Netflixa!

Wczesnym rankiem w marcu 2015 roku operator policji odbiera telefon. Pielęgniarka ze Szpitala w Nykøbing Falster podejrzewa koleżankę z pracy o umyślne doprowadzanie do śmierci pacjentów. Kobieta obawia się, że właśnie doszło do kolejnego morderstwa.

Wkrótce coraz więcej potencjalnych świadków zarzuca pielęgniarce podawanie pacjentom substancji zagrażających życiu. Tylko dlaczego przez lata milczeli? Czemu nikt nie zareagował? I skąd wziąć dowody, skoro wszystkie ciała zmarłych zostały poddane kremacji?

„Pielęgniarka" to wielokrotnie nagrodzony reportaż Kristiana Corfixena. Dziennikarz rekonstruuje wydarzenia z nocnego dyżuru, podczas którego w tajemniczych okolicznościach zmarło troje pacjentów, co zapoczątkowało jedną z najgłośniejszych spraw kryminalnych w historii Danii. Autor przedstawia raporty policyjne, materiały dowodowe oraz dokumentację medyczną i śledczą, by przybliżyć przebieg wydarzeń feralnej nocy oraz ujawnić, co tak naprawdę doprowadziło do skazania pielęgniarki w ramach procesu, który wstrząsnął całą Skandynawią.

W „Pielęgniarce" zawarte są wypowiedzi kluczowych dla sprawy osób, w tym skazanej Christiny Aistrup Hansen, która do dziś nie przyznaje się do postawionych zarzutów, i świadka koronnego, Pernille Kurzmanna Larsena. Obydwoje po raz pierwszy zabierają publicznie głos na ten temat. Czy proces duńskiej pielęgniarki to wynik plotek i pomówień czy konsekwencja celowego okrucieństwa wobec pacjentów w pogoni za rozgłosem?

Idealna dla fanów kultowego dramatu Netflixa "Ratched"!

Kristian Corfixen (ur. 1988) jest dziennikarzem. Za "Pielęgniarkę" zyskał uznanie krytyków i zdobył kilka prestiżowych nagród. Właśnie ten reportaż zapoczątkował dyskusję na temat zaufania, jakim obdarzamy personel medyczny oraz debatę dotyczącą dowodów rzeczowych w procesie karnym. Ta przejmująca książka, napisana w języku duńskim, w latach 2021-2022 zostanie przetłumaczona na dziewięć języków i ukaże się na całym świecie nakładem wydawnictwa Saga Egmont.

Autore.Kristian Corfixen
Narratore.Jakub Kamieński